Perfekcyjne wystąpienia publiczne nie są łatwą sztuką. Doświadczony mówca wie, że takie wystąpienie złożone jest dwóch elementów: prezentacji oraz autoprezentacji. W związku z tym prezentacja ma co najmniej te dwa znaczenia.

Pierwszym skojarzeniem jest pokaz slajdów wyświetlony na rzutniku. Tam znajdziesz zestaw informacji, w należytej oprawie graficznej, wyświetlonych podczas prezentacji.

Autoprezentacja, jak wskazuje sam przedrostek „auto”  – nawiązuje do pokazania siebie samego. Wyzwaniem, jest to w jaki sposób uda się przeprowadzić wystąpienie publiczne korzystając z własnych umiejętności personalnych. Miarą sukcesu połączenie jest wiarygodnej, spójnej treści przedstawionej podczas wystąpienia publicznego z umiejętnościami autoprezentacji takimi jak pewność siebie, aktywność, kontakt z grupą czy jej zaciekawienie. Należy wiedzieć, że autoprezentacja to element wizerunku.

Czy warto korzystać ze szkoleń indywidualnych?

Szkolenie indywidualne z wystąpień publicznych mają na celu podniesienie umiejętności mówcy. Na rynku obecne znajduje się szereg firm, świadczących różne typy szkoleń. Do najbardziej popularnych usług świadczonych przez firmy należy przypisać:

  • pomoc w zakresie tworzenia interesujących wystąpień publicznych. Ten filar obejmuje naukę klasycznych układów wypowiedzi, które zainteresują widza. Dzięki temu szkoleniu możesz nauczyć się budować atmosferę zaciekawienia, oraz zbudować kontakt z otoczeniem.
  • pomoc w aktywizacji nawet największych grup słuchaczy. Szkolenia takie mają na celu naukę prowadzenia wystąpienia używając technik podkreślających wagę wypowiadanych słów.
  • pomoc w prowadzeniu skutecznych i efektywnych spotkań. Szkolenia obejmujące ten zakres wiedzy, przedstawiają metody zarządzania spotkaniem. Dzięki niemu możesz nauczyć się moderować głos, w taki sposób, żeby każdy z słuchaczy wiedział w którym momencie zabrać głos.
  • pomoc w minimalizowaniu stresu.

Dodatkowo szkolenie indywidualne z wystąpień może dotyczyć podniesienia kompetencji mówcy z zakresu komunikacji online, podniesienia pewności siebie poprzez mowę ciała, czy gestykulację.

Podsumowanie

W przygotowywaniu wystąpienia publicznego, nie można skupiać się tylko na treści. Koniecznością jest dobre zaplanowanie spotkanie pod kątem autoprezentacji oraz przemyślenia wizerunku. W dzisiejszych czasach zarządzanie własnym wizerunkiem jest ważną i pomocną umiejętnością. Kiedy budujesz wizerunek, musisz pamiętać, że musi być on szczery i autentyczny.

Każdy z nas posiada wiele ról życiowych, w związku z tym wszystkie odsłony naszych osobowości będą prawdziwe. Kiedy przygotowujesz się do przeprowadzenia prezentacji, musisz wybrać profesjonalne elementy własnego „ja” i dopasować  do wymaganej sytuacji. Autoprezentacja wiąże się z właściwym wyborem i kompozycją cech potrzebnych do profesjonalnego wystąpienia.

W związku z tym, koniecznym jest poznawanie sztuki budowania autoprezentacji, oraz bieżące jej ćwiczenie. Dobrym wyborem jest korzystanie ze szkoleń indywidualnych, ponieważ bez informacji zwrotnej ciężko będzie stawić czoła wszystkim błędom, z którymi jako mówca przyjdzie Ci się mierzyć.

Na rynku obecnie jest szereg usług oferujących pomoc w budowaniu umiejętności potrzebnych do przeprowadzenia wystąpień, o różnej tematyce, a także o różnej długości trwania. Oprócz spotkań indywidualnych, firmy dysponują możliwością uczestniczenia w grupowych zajęciach. Poza stacjonarnymi zajęciami, również można skorzystać z zajęć online np. w firmie DRIM Power.