Meble metalowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Można je spotkać w wielu miejscach — w biurach, warsztatach, szpitalach, szkołach, a nawet w prywatnych domach. Wiele osób sięga po meble wykonane z metalu z uwagi na ich dużą trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Na rynku dostępne są meble metalowe w różnych odmianach. Można je dostosować do konkretnego zastosowania oraz miejsca, w którym mają być ustawione.

Różne rodzaje mebli metalowych

Bardzo ważną zaletą mebli metalowych jest różnorodność wzorów dostępnych w sklepach. Blacha jest materiałem, który można łatwo ciąć i kształtować. Ponadto istnieje wiele technik łączenia tego materiału, między innymi, poprzez skręcanie i spawanie. Dzięki temu z blachy można wykonać praktycznie każdy przedmiot. Meble metalowe są sztywne i odporne na duże obciążenia. Można je dodatkowo wzmacniać, aby uzyskać większe bezpieczeństwo podczas dłuższej eksploatacji. Poza tym metal jest higieniczny i odporny na wilgoć. Nie sprzyja rozwojowi bakterii, jak również nie jest narażony na występowanie pleśni i grzybów. Dlatego zabudowa metalowa jest często używana w placówkach medycznych.

Przechowywanie dokumentów

Najczęstszym zastosowaniem mebli metalowych jest jednak przechowywanie dokumentów. Jest to ważne nie tylko w instytucjach publicznych i archiwach. Dokumenty muszą być składowane w każdej firmie, niezależnie od tego, czy jest to biuro nieruchomości, czy warsztat samochodowy. W szafach metalowych papier jest bezpieczny i można go składować przez wiele lat. Dotyczy to dokumentów związanych zarówno z bieżącą działalnością, jak i czynnościami wykonanymi w przeszłości. Niektóre pisma muszą być zabezpieczone ze względu na obowiązujące przepisy, inne należy przechowywać, aby zabezpieczyć swoje interesy. Mogą być to wszelkiego rodzaju upoważnienia, oświadczenia czy zaświadczenia potrzebne podczas świadczenia usług. Muszą być składowane w biurze przynajmniej przez kilka lat.

Zastosowanie w małych pomieszczeniach

Szafki i szafy metalowe są odporne na korozję, wilgoć i promienie słoneczne. Są dostępne w wielu rozmiarach, a wewnątrz mogą być zamontowane zarówno wygodne półki do ustawiania segregatorów, jak i przegrody przeznaczone do codziennej segregacji dokumentów. Wszystko jest łatwo dostępne i nie ma ryzyka przypadkowego uszkodzenia. Szafy mogą być wyposażone w tradycyjne drzwi lub wersje przesuwne pozwalające na montaż mebli metalowych nawet w małych pomieszczeniach. W szczególne trudnych lokalizacjach można zastosować drzwi żaluzjowe. Są osadzone na specjalnych prowadnicach powodujących, że cała powierzchnia drzwi po otwarciu jest wsuwana do bocznych ścian szafy. Pozwala to zaoszczędzić maksymalną ilość przestrzeni w pomieszczeniu.

Łatwa segregacja odpadów

Wiele firm oferuje konstrukcje, które zwykle kojarzą się z pojemnikami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Można do nich zaliczyć meble metalowe przeznaczone do przechowywania i segregacji odpadów. Często posiadają dodatkowe systemy jezdne pozwalające na łatwe przemieszczanie pomiędzy różnymi stanowiskami pracy.

Kosze na odpady charakteryzują się dużą pojemnością, a uchwyty nie posiadają ostrych krawędzi. Wkłady można łatwo demontować, a całość jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Metalowe kosze na odpady wyglądają elegancko i ułatwiają utrzymanie czystości wokół nich. Dlatego można je umieszczać w każdym dogodnym miejscu, a w razie potrzeby szybko przestawiać.

Odpowiednio dobrane meble metalowe będą służyć przez wiele lat. Są odporne na uszkodzenia i można je naprawiać lub odnawiać. Jest to istotna zaleta w stosunku do wyposażenia drewnianego, które jest bardziej narażone na wilgoć, zarysowania czy pęknięcia. Bardziej trwałe wyposażenie to oszczędności, które są istotne w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa.